Nejoblíbenější? .. Tak která? (Harry Potter, Hunger Games a CHERUB)

1. prosince 2010 v 19:03 | Miwako |  Na téma..
So many books, so little time
Téma moje oblíbená kniha je pro mně jako stvořené. Vyloženě mě baví pročítání článků těch ostatních, jenže jakmile chci napsat článek o své oblíbené knize, nastává problém.. .. Já žádnou nemám?! Víte, je to docela šokující, vzhledem k tomu, že čtu knihy hodně a ráda. Tak jak to, že nevím, jak odpovědět?

Ne, jistě že mám oblíbené knihy, jenže způsob, jakým je já rozděluji se jaksi míjí se způsoby dělení těch ostatních. Já knížky dělím do dvou "sloupečků": 1) líbí se mi - přečtu víckrát a 2) ok, ale příště už raději nečtu. Určitě se na první či druhé hromádce jednou za čas objeví knížky, které tam nepatří, ale obliba knížek se u mně většinou mění se změnou názorů či věku. Jestli vám to není jasné, ukáži vám to na příkladě. Sérii Letopisy Narnie od C. S. Lewise jsem po přečtení hodnotila jako "fakt jako líbí :D" to bylo asi v 3-4 třídě, postupem času se to ale změnilo v něco jako "Omg, knížky pro děti" (asi tak 6.-7. třída) a nyní hodnotím sérii jako "Fajn nostalgická četba.." (jsem v prváku). Je sice pravda, že teď už Narnii nečtu celou, ale někdy, když si vzpomenu, si přečtu alespoň nějaké části, které se mi líbily a důvod? Možná je to právě ta nostalgie, nebo jen proto, že je to tak krásně jednoduché..

hp2
Kdyby jste se mě ale zeptali před několika roky, co je moje oblíbená knížka, jednoznačně bych odpověděla Harry Potter. Nevím proč zrovna Harry, ale zdá se mi, že jsem to říkala jen z povinnosti. Jakože Harry Potter byl "můj první" (:D), tak se k němu tak chovejme. Jenže postupem času se z Harryho příkoří v Bradavickém hradu (a následně i mimo něj) stalo něco jako nutné zlo. Proč? Je to možná tím, že čeho je moc, toho je příliš a také tím, že Harry, já, i paní Rowlingová jsme celou dobu stárli. Z Harryho se stal ufňukaný budižkničemu, který nedokáže nic bez pomoci přátel, ze mě se stal rádoby inteligent se svými vlastními názory a z Joanne se stala dojička krav, která tu svou vlastní krávu dojila do posledního centíku velmi dobře a zatraceně dlouho. . . A teď mě ale nepochopte špatně, jsem fanoušek HP, viděla jsem všechny (dostupné) filmy, četla všechny knížky a až vyjde poslední film, plánuji si koupit sérii všech filmů na DVD ^^, ale stejně mi nepřijde, že by to byla má nejoblíbenější kniha. Ale konec o Harrym, zdá se mi, že poslední dobou o něm mluvím víc, než by se mi zdálo za vhodné.

Hunger Games
Pokud se tak nad tím zamyslím, kniha, která se mi teď hodně líbí, je Hunger Games: Aréna Smrti od Suzanne Collinsové. Jednak proto, že mám ráda syrovou akci bez nějakého vznešeného cíle. Prostě zabij nebo budeš zabit. Nic víc nic míň. Já vím, zní to přinejmenším hrozně, ale jde o to, že hlášky jako "Save cheerlader, save the world - and do as much quests as you can" (Hrdinové), nebo "Zabij Ty-víš-koho, zachráníš svět." (Harry Potter) a nebo jakékoliv "Zabij někoho, tvař se jako chudáček, pomož každýmu a zachráníš svět." mě prostě nudí. Jéžiš.. jediný, co po vás přece žádám je Akce, Akce, Akce! :D.. A to mi (víceméně) nabídly právě Hladové Hry. I když trochu se obávám dalšího dílu, protože děj má revoluční ambice (myslím, že v příběhu se pomalu ale jistě začíná zvedat vlna odporu vůči vládě onoho státu).. No snad bude mít mou vytouženou akci, akci, akci a bude vše v pořádku.

cherub

Jako poslední chci vyzdvihnout spisovatele Roberta Muchamore(a). Napsal sérii CHERUB. Hlavní hrdinové jsou špióni-děti, kteří se vydávají na více či méně nebezpečné mise.
Ve skutečnosti moc nejsem fanoušek detektivek a podobných věcí, ale CHERUB mě velmi baví (a má akci, akci, a.. dál už to víte :]). Co se mi na tom líbí je, že to zní opravdu skutečně. Existuje se v normálním světě, pracuje se s normálními věcmi, hrdinové nejsou žádní namakaní borci, ale docela obyčejní puberťáci (až na to špiónování). Až na tu "malou" drobnost, že jsou špioni to zní docela opravdově a autor to napsal velmi dobře, takže se člověk dobře orientuje a dá se vše dobře představovat.
Děkuji za pozornost
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Copyrights TEAM || Wendulka Copyrights TEAM || Wendulka | Web | 1. prosince 2010 v 19:27 | Reagovat

Jo tak to od Lanczové jsem četla snad všechny :D Jinak taky hodně hodnotím podle obalu. Ale ty její knížky teď vychází v nových obalech, tak třeba tě nějaký zaujme, určo si ještě nějakou přečti ;)

2 Kaa-Ya Hayashi Kaa-Ya Hayashi | Web | 2. prosince 2010 v 9:33 | Reagovat

Tak tak, Harry je veeeelmi good :)
Co se týče Hunger Games, četla jsem velmi příznivé recenze, ale v knihovně je bohužel nemaj...
Cherub... mno... možná si to v pátek půjčím.
K tvému komentu: Rozbřesk jako takový je dobrá knížka, ale přesně, jak říkáš: Autorka to velké finále zabila asi nejtrapnější bitvou století. To byla skutečně lepší ta "bitva" v Zatmění...Ze zásady u Twilightu nesouhlasím s přízviskem HOROR(i když někdy je HOROR to číst) a nechápu, proč by měl být film Rozbřesk přístupný až od 18-ti...

3 Vít Kilián Vít Kilián | E-mail | Web | 4. prosince 2010 v 9:10 | Reagovat

Ahoj jak je?a máš dobrej blog fakt.

4 Danny Danny | Web | 16. února 2011 v 16:44 | Reagovat

Hele supeer,trefila ses i zároveň do mých nejoblíb.knižních sérií,akorát mám zpřeházené pořadí a vsunutých ještě pár knih!Super,vystihla jsi i můj názor u Cherubu (taky máš nejradši Jamese :)),jen se odlišuji v názoru na Hunger Games-četla jsem jedničku,typ surovosti zabij nebo budeš zabit mi sice ani nevadí,ale Catovo umírání bylo fakt...nevím,bylo mi ho líto

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama