Cinderella's sister

31. května 2011 v 17:48 | Miwako |  D(o)rama
Název: 신데렐라 언니 / Cinderella Unni
známé jako Cinderella's sister nebo A Modern Story of Revenge
Epizod: 20 ( o délce 63 minut)
Natočeno: Jižní Korea, 2010
Žánr: romance, melodrama
Hrají: Moon Geun Young jako Song Eun Jo
Seo Woo jako Goo Hyo Sun
Chun Jung Myung jako Hong Ki Hoon
Taecyeon jako Han Jung Woo

"Novodobá adaptace pohádkové popelky. Goo Hyo Sun všichni milují až na její nevlastní sestru Eun Jo, která má temnou minulost a bojuje s tím, že její matka se začne starat o Hyo Sun více než o ní."

Takhle zní 'oficiální' text, který najdete skoro všude. Podle mě ale dává (alespoň ze začátku) mylnou představu o celém dramatu. Časem vám ale dojde, že je to docela pravda. Přesto napíšu něco o ději i já (takže když spojíte to nahoře a to dole, myslím, že to bude dávat lepší smysl.)

Song Eun Jo bydlí se svojí matkou Song Kang Sook u jejího opileckého přítele pana Janga, který jeí matku v jednom kuse bije. Proto Eun Jo po jejich další rvačce, sbalí sobě i matce věci (a taky drahý prsten pana Janga) a společně utečou. Problém je v tom, že pan Jang si zřejmě prstenu velmi cenil a proto posílá bandu gangsterů, aby Eun Jo a Kang Sook dostali. Tak se strhne honička ve vlaku. Díky bohu jsou právě ve vlaku studenti ze střední školy. Eun Jo na poslední chvíli schová prsten u Goo Hyo Sun, vezme si její kontaktní údaje a je dopadena a odvádějí jí i matku zpět k panu Jangovi.
A kdo že je vlastně Goo Hyo Sun? Roztomilá, hodná a taky trochu hloupá dcerunka Goo Dae Suna, který je vlastník menší továrny na rýžové víno. Ačkoliv je taťka přísný, Hyo Sun dostane vše, co jí na očích vidí. Matka jí umřela již před několika lety a ona touží po pohlazení ženy, kterou by mohla nazvat svojí matkou.
Mezitím se Kang Sook vydává za Hyo Sun pro prsten, zatímco Eun Jo zůstává u pana Janga. Jenže Hyo Sun onen prsten ztratila, a tak se snaží získat čas tím, že zve Kang Sook k ní domů. Nakonec Kang Sook skončí oblečená ve starých šatech HyoSuniny matky a v Hyo Sun se znovu objevuje její touha po matce. Kang Sook vycítí svojí šanci (na lepší život) a začne se k HyoSun chovat skoro jako její matka. Taťka je šťastný, protože Hyo Sun je šťastná, a pomalu se zamilovává do Kang Sook a žádá jí, aby s nimi zůstala déle a Kang Sook nabídku přjímá.
Eun Jo je v té době už smířená s tím, že jí matka opustila. Pro ní to ani není taková rána, jak bychom čekali. Život s matkou jí dělal jen potíže a na tuhle šanci čekala už dlouho. Tak udělá dost jídla, aby pan Jang a Jung Woo - tlustý chlapec, který žije u Janga - mohli vyžít 3 měsíce, vezme si svoje věčně sbalené věci a odchází vstříc novým a lepším zítřkům.. Jenže v té době je už Kang Sook natolik zabydlená u Hyo Sun, že taťka posílá auto pro Eun Jo, aby jí přivezl domů.
Tak se Eun Jo dostává do svého nového domu...
Tam je Eun Jo velmi vstřícně přivítána (hlavně Hyo Sun, která si vždycky přála sestru). Problém je v tom, že Eun Jo ví, že Kang Sook je milá k taťkovi a HyoSun jen proto, že mají peníze a dům, a tak jen čeká, kdy budou zase vyhozeny na ulici, jako to bylo vždycky. Kvůli tomu se nechce na nikoho vázat. Navíc jí bolí, že se Kang Sook stará o Hyo Sun tak, jak se o ní nikdy nestarala. I taťka si všímá toho, jak rozdílné je chování Kang Sook k Eun Jo, a tak jí (Eun Jo) nabídne oporu a pomoc. Ta ji nakonec přijme a začne dohánět to, co nikdy za svůj kočovný život pořádně neměla - školu. Také potkává Ki Hoona - mladého (a milého a hezkého a úžasného) pracovníka v taťkově továrně, který jí pomáhá s učením a který se stává jejím přítelem...
A pak Time Skip - 8 let později začíná příběh plný lásky, nenávisti, slz a intrik.
*~*~*~*Tohle dorama je jasný melodram. Jestli jste se se (seriálovým) melodramem ještě nikdy (naživo) nesetkali a víte jen tak okrajově, co to znamená (ta jsem na tom byla já), je dost možné, že vás to trochu šokuje / zmate / bude vzbuzovat jiné rozporuplné dojmy. Proč?.. V Cindrella's sister totiž každou epizodu alespoň 2x brečí. Prvních pár dílů to na mně možná zapůsobilo (asi takhle: "OMG! On/ona brečí. To je ták smutný." - (a není v tom ani náznak ironie)), ale co je moc, to je moc. Asi v půlce už mi to přišlo divný (asi takhle: "OMG! Už zase obrečí... Je asi fakt retardovaná/ý.") a moje city se přeci jen začaly pořádně otupovat. V posledních dílech sice mé ufňukané já zase vyhrálo nad mým cool-kamenná-držka já, takže se nějaké 'oplakávání' přeci jen dělo. Ale stejně nebylo nutný v každým díle brečet. Ale měla jsem vědět do čeho jdu. O Korejcích se říká, že jsou mistři v melodramech.

Možná je teď na čase se na chvíli vrátit k postavám. Ačkoliv jsem je měla jakkoliv ráda/nerada, musím přiznat že byly až moc černo-bílé (přesto mi to nedá a stejně napíšu rozsáhlý odstavec o postavách :D).
V těch několika málo recenzích na CS, co jsem našla na českém internetu je Eun Jo popisována jako kamenná držka, nevychovaná idiotka, bezcitné monstrum a tak podobně. Je sice pravda, že své city neprojevuje dostatečně (jestli je projevuje vůbec nějak), ale všechno má svůj důvod (a v našem případě je to docela jednoduchý důvod). Představte si, že byste vyrůstali v bojových podmínkách s její matkou a později byste se nastěhovali k Hyo Sun. V mém případě bych byla ráda, že jsem vůbec přežila v relativním psychickém zdraví. Co jsem chtěla říct je, že u Eun Jo (stejně jako u všech ostatních postav) máte jen dvě možnosti: buď ji pochopíte a začnete s ní sympatizovat, nebo ji budete nenávidět. Já patřím k té první skupině (i když i já jsem měla častokrát pocit, že už vážně přehání).
Hyo Sun je pravý opak Eun Jo. Milá, citlivá, společenská, 'vychovaná' a všemi milovaná. Jo a taky je hloupá, dětská, důvěřivá, jednoduchá a naprosto nepoužitelná (co se týče práce). A zase je tu otázka. Milovat ji Sympatizovat s ní nebo ji nenávidět? Ze zkušenosti vím, že lidé si lidé mezi těmito postavami vyberou tu, která se jim víc podobá, takže u mě je odpověď skoro jasná... (Jen tak mimochodem, Eun Jo i Hyo Sun to většinou strašně slušelo. A když už stylisté sáhli vedle, holky měly vždy úžasné boty.)
A pak tu jsou rodiče. Kang Sook a Dae Sun (= Taťka). Myslím, že Kang Sook je snad nejhorší televizní/filmová postava se kterou jsem se potkala. Je to ukázková zlatokopka a už od prvního dílu bylo jasné, jaká bude a tak nám ostatním nezbylo nic jiného, než jen tiše litovat lidi, kterým ublížila.
Taťka je ale (opět) její protiklad. Ten by určitě vyhrál cenu za nejlepšího tátu desetiletí.

A už jsem u herců. V roli Eun Jo se blýskla Moon Geun Young a Hyo Sun si zahrála Seo Woo. Obě to zvládly dobře. Jejich pláč/vztek/cokoliv byl uvěřitelný, i když někdy přehrávaly (vlastně přemýšlím, že o přehrávání se nebudu v recenzích zmiňovat.. vždyť oni vždycky všichni přehrávají).
V rolích mužských, hlavně-vedlejších, postav se blýskl Chun Jung Myung, který hrál Ki Hoona a Taecyeon (ze skupiny 2PM), který hrál Jung Wooa (syn pana Janga). Jung Myung zahrál Ki Hoona dokonale. Jeho pohledu se nedalo odolat (vážně! :D) a věřili byste mu cokoliv.
Taecyeon je především idol a ačkoliv je tohle jeho herecký debut, musím říct, že příjemně překvapil.

Co se OST týče, je vážně skvělé. V jedné skladbě najdete celou atmosféru dramatu. Pak je tu samozřejmě titulní skladba, kterou nazpíval YeSung (už jsem o ní psala). Jako další bych mohla zmínit třeba písničku od Luny a Krystal (ze skupiny f(x)) nebo od zpěvačky JOO.
Ve většině skladeb v OST je slyšet piáno a/nebo housle, které společně tvoří onu melancholickou atmosféru.

Když se to všechno vezme kolem a kolem, bylo to dobré d(o)rama. Zároveň to bylo také moje první melodrama, takže nemůžu tak úplně co srovnávat. Každopádně se mi to líbilo a minimálně první 4 díly bych hodnotila deseti body z deseti. Pak přišel time skip, Eun Jo ostříhali a celkově to začalo být 'slabší'. (I kdybyste neměli vůbec žádný zájem, doporučuju zkouknout alespoň první 4 díly. Jsou úžasné).

Moje hodnocení: 8,5/10

(Já vím, je to dlouhé, ale nikde jsem moc článků na tohle drama, tak jsem si myslela, že bych ho mohla napsat opravdu pořádně. Doufám, že jsem vás neunudila k smrti. :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daví? Daví? | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 22:17 | Reagovat

hej tak to je libovýý

2 AngeloPhodo AngeloPhodo | E-mail | Web | 1. října 2017 v 17:49 | Reagovat

No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can't lose the weight for you. You've got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama