Mrazení - Maggie Stiefvaterová (Vlci z Mercy Falls 1. díl)

12. června 2011 v 10:09 | Miwako |  Knihovnička

Název: Mrazení (ang. Shiver)
Autorka: Maggie Stiefvaterová
Délka: 337 stran

Když byla Grace malá, napadli ji vlci. Jeden z nich ji ale zachránil. A od té doby Grace vlky zbožňuje.
Když byl Sam malý, napadli ho vlci a on se změnil na vlkodlaka. Od té doby se mění každé léto na člověka. Jestli bude člověk nebo vlk rozhoduje totiž teplota vzduchu a také doba, po kterou se vlkodlak může přeměňovat. Ta je ale u každého jiná.
Jednou, když byl Sam mladší, smečka zaútočila na malou holčičku. Jenže Sam ji zachránil. Od té doby za ní chodil, aby byl u ní, až se přemění na vlčici. Jenže ona se nepřeměnila..
A tohle je příběh o jejich lásce.
* * *

Mrazení bych nazvala takovým "klasickým románem, co se svezl na úspěchu Stmívání". Vlastně to tentokrát nemyslím ani nijak špatně (ano, poslední dobou se nějak zbavuji předsudků vůči takovým knihám). Je to romantická knížka o vztahu dvou lidí, kteří by spolu neměli být. Autorka navíc vytváří úplně nový náhled na mýtická stvoření - vlkodlaky (i když ne tak revoluční, jako se to děje v případě Stmívání). Ale tím veškerá podobnost končí.

Příběh Mrazení je celý takový melancholicky romantický. Není to žádná rozjuchaná kniha, kde se cítíte jako na horské dráze. Chlad a nejistota vás provází po celou dobu. A kdybyste se náhodou nedokázali vžít do toho chladu sami, je každá kapitola doplněna i teplotou. Proč? Protože jak už jsem řekla, přeměna na vlka závisí právě na teplotě vzduchu. Atmosféra mrazu je opravdu nezapomenutelná a Stiefvaterová ukázala, že je v tom vážně dobrá. Několikrát mě z příběhu zamrazilo.
Romantická je kniha dost, ale autorka ode mně dostává bodík za dramatické/akční prvky. Ty jsou dobře napasované do příběhu a jsou dramatické i akční. Škoda jen, že momenty překvapení nejsou překvapující.
Kniha je vyprávěná z dvou pohledů - z pohledu Grace a Sama. Mám ráda takové knížky. Jednak proto, že když je vám hlavní hrdinka nesympatická, můžete "utíkat" do druhé postavy (horší je, když jsou vám pak nesympatičtí oba :DD) a také proto, že časem může být příběh z pohledu hl. hrdiny monotónní. Na romantických knihách z dvou pohledů je fajn ještě to, že takhle poznáte i pocity toho druhého. V případě mrazení se mi lépe četly Samovy části (i když v takových knihách, kde jsou dva úhly pohledu je u mně většinou pravidlem, že si vyberu klučičí postavu. Jsou mi takoví sympatičtější. Holky jsou buď blbky, naivky, cool-kamenné-držky nebo nijaké).

A jsme u postav. Grace je fajn hrdinka. Praktická, racionální a ani není hloupá. Ze začátku se mi do ní dobře dostávalo, ale v půlce knihy mi přišla trochu nudná. Zato Sam, to bylo něco jiného. Milý, hezký, citlivý, ohleduplný, umělec - kluk, který sice asi nemá šanci doopravdy existovat, ale strašně dobře se o něm čte :). Ale takhle je popisována většina kluků, do kterých se hrdinka zamiluje, tak proč jsem z něho vedle?.. Konečně se totiž objevil hrdina, který by se mi líbil. Chci říct, že to nebyl polobůh, ošklivák ani žádnej nesympaťák. Sam byl.. prostě můj typ :). Možná teď nechápete, co je na tom tak důležitého, ale vždycky mi dělá problém vžít se do hrdinky, která slintá nad naprosto nesexy klukem ^^'.
Ostatní postavy jsou víceméně tradiční. Je tu energická kamarádka, podivínská kamarádka, mrtvej spolužák, tsundere* sestra mrtvého spolužáka, rodiče co se nechovají jako rodiče, rivalka v lásce a otec smečky (big boss). Kolikrát jsem tuhle skupinu postav viděla?.. Nespočetněkrát.

Kniha vypadá vzhledově moc hezky (i když se mi zdá, že česká verze obálky je světlejší než původní verze). A (což mi přišlo strašně cool) barva písma uvnitř knihy je tmavě modrá. Dokonce i barva písma dodává příběhu mrazivou atmosféru :).
Knihu doporučuji a to i přes to průměrné hodnocení, které jí dám. Ona totiž není nějak superoriginální. Je ale příjemná na čtení a líbila se mi. (Jestli rádi čtete romantické romány, tak tohle si rozhodně zapište do svého must read seznámku ;))

Moje hodnocení: 3/5

P.S. - Omlouvám se za srovnávání se Stmíváním.. Prostě jsem měla takové nutkání..
P.S.2 - Jo, já vím, ještě jsem hrozná v psaní recenzí. Ale já na to časem přijdu :D
EDIT - 20.června
Po přečtení druhého dílu jsem tochu upravila recenzi a hodnocení.
Moje upravené hodnocení: 3,5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2012 v 7:02 | Reagovat

Právě, na rozdíl od jiných knih tohohle žánru se mi líbilo, jak vypadá. Jinak jsem si říkala, že to nebude nic extra, ale četlo se to lehce a rychle, jen ten konec... proč to musí mít vždycky pokračování (a ještě, jak to tak vidím, tak zjevně nic moc), když tady by to šlo dokonale ukončit a ještě i s romantickým smutným koncem.
proto všichni milují Romea a Julii, pro tu jejich tragédii

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama