Váhání - Maggie Stiefvaterová (Vlci z Mercy Falls 2. díl)

20. června 2011 v 19:49 | Miwako |  Knihovnička
Spoiler Alert!
~aneb povím i to, co nevím

Název: Váhání (ang. Linger)
Autorka: Maggie Stiefvaterová
Délka: 320 stran

Sam s Grace by právě teď měli být ve svém hnízdečku lásky, ale nejsou. Grace je záhadně nemocná a vypadá to, že už na světě moc dlouho nebude. Navíc se Graciini rodiče po 17 letech chovat jako rodiče a ne jako spolubydlící, a tak se nyní stal Sam nevítanou osobou v domě Brisbaneoých.
Do toho se objevuje Cole, rebel, bývalý zpěvák rockové kapely a nový vlk, který se zoufale snaží utéci do vlčí kůže ale moc se mu to nedaří. Cole se navíc pouští do zvláštního románku s ledovou princeznou Isabel.
Jak tohle všechno dopadne? A jak se tihle čtyři lidé zvládnou popasovat se svým osudem?.. To se dozvíme ve třetím díle :-/.
* * *

Jsem... zklamaná. To je jediné slovo, které mě napadá. Stiefvaterová nám v Mrazení ukázala úžasnou atmosféru a já se strašně těšila, že i tady bude úžasná atmosféra. A tak jsem čekala, čekala a čekala, až byl konec a já byla trochu naštvaná.. Jistě, příběh se odehrával na jaře, takže na mráz nebylo už moc pomyšlení, ale jarní či váhavá atmosféra mě obcházela obloukem. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem prostě nebyla v náladě (i když o tom bych pochybovala), ale ačkoliv byl příběh po všech stránkách dobrý nemohla jsem se do něj dostat.

Také mě zarazily změny postav. Grace byla víceméně pořád stejná, ale teď byla ještě nevýraznější, než před tím. Sam byl sice charakterově pořád stejný (možná i lepší, vezmeme-li v úvahu jeho vývoj), ale dělal věci, které v Mrazení rozhodně nedělal. Což by sice nevadilo, kdyby jeho "nové" zvyky nebyly představeny jako celoživotní (viz. skládání origami. V Mrazení jsme o něm neslyšeli ani slovo, ale Sam si celé Váháhí skládá jeřáby. A prý to tak dělal celý život).
Dále tu je Isabel. V Mrazení vypadala jako tsundere* sestra Jacka. Ve Váhání jsme vlastně přišli na to, že je jen tsun tsun, což mě osobně trochu zamrzelo. Přesto z toho vyšla jako dobrý charakter, protože její víceméně střízlivý až krutý pohled na příběh někdy přišel vhod.
A pak jsou tu Graciini rodiče. Do nich jsem v předchozí recenzi nechtěla moc rýpat, protože ano, byli tam jenom aby se neřeklo, ale byli takový ten zlatý prototyp rodiče z většiny anime/mang (takové to "Milujeme tě, broučku, ale my teď odjíždíme a přijedeme za 14 dní, v lednici máš guláš, co sis udělala, tak si ho spapej. A než přijedeme, tak ukliď všechny mrtvoly a moc nezlob. Páá!") a člověk si na to zvykne (i když překvapilo mě, že se objevují i v literatuře). Proto mě šokoval jejich obrat o 190°. Z nezodpovědných spolubydlících se najednou stali nejpřísnější rodiče pod sluncem. To mě úplně znechutilo. Vážně, někdo by měl autorce říct, že nemůže mít všechno.

Příběh je vyprávěn z pohledu čtyř postav - Sama, Grace, Colea a Isabel. Z počátku jsem se toho obávala, ale nakonec se to ukázalo jako jedna z nejlepších věcí knihy. Příběh získal na dynamičnosti a tam, kde už to začínalo být z jednoho pohledu nudné se to přehodilo do druhého člověka a my jsme měli hned trochu jiný náhled na situaci. Většinu knihy ale odvyprávěl Sam (za což jsem ráda). U Colea si postěžuji na množství flashbacků (které prostě nemám ráda v jakémkoliv příběhu).
Na druhou stranu to pro někoho (jako například pro mě) mohlo být trochu překážkou/problémem. Jakmile jsou totiž v příběhu dva hlavní milenecké páry, začnu mít automaticky jeden radši (většinou je to ten vedlejší). A to se pak nemůžu pořádně soustředit na hlavní pár a netrpělivě očekává ten vedlejší.

Příběhově bych knížku srovnala s prvním dílem, i když tam byla úroveň příběhu víceméně konstantní a až u úplného konce byla znatelná změna. U Váhání byla úroveň trochu níž, ale všechno nakonec vyrovnalo skvělé vyvrcholení. (jen tak z hecu jsem vytvořila graf, abyste viděli, jak to myslím.. ale neberte to tak vážně, jen jsem si hrála :D)

Obálka je laděna do zelené - jarní - barvy a nese se ve stejném duchu, jako obálka prvního dílu. Stejně tak je i písmo vyvedeno zeleně (vážně se mi to líbí. I když někdy byla zelená moc tmavá :(). (A zase, stejně jako předtím, je česká obálka o něco světlejší - i když jsem na internetu našla i ty, co mají stejnou barvu jako originál, kniha z knihovny vypůjčená říká něco jiného.)

Teď, když přemýšlím nad hodnocením, asi bych se měla vrátit k Mrazení a přepsat jej. O Váhání jsem totiž četla pochvalné recenze, a proto jsem dala Mrazení menší známku s tím, že Váhání bude lepší a dám rovnou 4 bodíky z pěti. A to se mi nechce. Váhání je sice dobré, ale čtyřku si rozhodně nezaslouží a osobně si myslím, že Mrazení je lepší (a tomu jsem dala trojku). Na dvojku je ale zase moc dobré, takže... asi zajdu přepsat hodnocení u Mrazení ^^'.
Moje hodnocení: 3/5

**Autorka obrázku Sama a Grace: Chelsea-bee (koukněte na její DA, má tam hodně skvělých fan-artů ;))
P.S. - Připadám si vážně bezcitná, když dávám knížkám, které mají obyčejně hodnocení 5/5 jen 3/5. Ale pochopte, že já se na to snažím dívat objektivně a že mám na knihy/ na ostatní/ na sebe velmi vysoké nároky...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama