Letní dumání (1) - Sex v knihách pro mládež

12. července 2011 v 20:54 | Miwako |  Na téma..
Tak jsem se rozhodla. Po krátkém přemýšlení, zvážení pro a proti (což mi zabralo sotva pár sekund) jsem se rozhodla, že se přecijen přidám do prázdninového meme Letní dumání, který vymyslely Abyss a Siky. Meme by mělo vycházet každý čtvrtek, což se pokusím dodržet (s výjimkou tohohle :)) a mělo by obsahovat názory na zadané téma.

Sex v knihách pro mládež

Jak již bylo tisíckrát řečeno (a tisíckrát se jistě ještě řekne), sex je v poslední dobře všude. Televize, filmy, hudba, časopisy, společnost.. Stačí to jen pořádně číst mezi řádky a ani to někdy není zapotřebí. Nevím, jestli je to dobře či špatně, to ať posoudí někdo jiný. Mně to zas tak moc nevadí. Samozřejmě se často cítím nepatřičně, když vidím videoklip, jako tenhle nebo tenhle, ale tohle je tak běžné, že člověk prostě moc nenamítá.

Teď už ale pořádně k tématu.

Měla bych provést wikiatack? Myslím, že není třeba, protože význam slova sex a knihy je všem jasný, ale co ta mládež? Wikipedie tvrdí, že to jsou lidé od 15 do 30 let. To se mi zdá trochu přehnané. Trestní právo tvrdí, že mladistvý, je občan ve věku 15
až 18 let. YA literatura (= literatura pro mladé dospělé) je určena pro lidi ve věku 14 - 21 let. Co to tedy pro mně znamená? Mládež = mladí lidé ve věku 14 - 20.


Já osobně jsem se se sexem v knihách setkala docela nedávno a to právě v YA literatuře. Možná jsem se s ním ale setkala již dřív a to v dívčích románech, ale z těch si taky houby pamatuji ^^'. Na rozdíl od již výše zmíněných médií, která sex popularizují a dělají z něj jednu z těch cool věcí, která na vás rozhodně nepočká, jsem se setkala spíš s popisem toho předtím a samotný akt byl popsán spíš jako a pak to dělali. Přesto to bylo vykreslené jako tak nějak zásadní otázka a hrdinka měla 'důvod' či to měla nějak promyšlené.
Sex v knihách pro mládež mi proto přijde takový decentnější. Přesto je k němu potřeba přistupovat jako k součásti života a ne jako k něčemu divnému. Ano, někteří rodiče můžou sice namítat, že se nehodí, aby jejich 14 letá dcerunka četla nějakou žhavou scénu, ale to že ta samá dcerunka ve třinácti četla knihu, ve které byla popsána práce sadistického vraha s obětí je tak trochu minulo. A nezapomínejme, že v některých zemích bych byla já, skoro sedmnáctileté koště, (i čtrnáctiletá dcerunka) již několik let 'šťastně' vdaná a měla dvě děti. Blbost? .. Ne, realita.

Kvůli tomu všemu si myslím, že sex do knih pro mladistvé patří. Neměl by tam být zas tak moc do detailů, ale přesto k němu přistupovat normálně a když už se k němu přistupuje jako k cool módní věci, také by měl mít ty uncool strašný následky jako těhotenství a nemoci, ať si děcka užijou :D..

Sex v knihách není to zrovna věc, které by se rodiče měli děsit, stejně ho všichni jednou zkusí. V knihách se ale děje mnoho jiných věci, před kterými by se měli starostliví rodiče mít na pozoru: lhaní (no dobře, to zas tak děsné není), kradení, zabíjení... Tohle by měli rodiče hlídat. A jestli je (děti i rodiče) nepohorší poslední tři zmíněné věci, nevidím důvod, proč by něco jako sex mohlo ohrozit jejich nevinnost.
~ Miwako
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yominis Yominis | Web | 22. července 2011 v 12:50 | Reagovat

Jestli si myslíš, že tohle byly zlé videoklipy, zkus se podívat na Goto Maki- Some Boys! Touch nebo ještě líp Kuda Kumi - Juicy.
Jinak podle mě na sexu v knížkách není nic špatného. Nic by se nemělo přehánět s explicitou, ale myslím, že násilí je mnohem horší(uvědomuje si vůbec nekdo, že Jeníček UPEKL Ježibabu zaživa? :-D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama