Oškliví - Scott Westerfeld (série Oškliví kniha první)

7. července 2011 v 10:19 | Miwako |  Knihovnička
Název: Oškliví (angl. Uglies)
Autor: Scott Westerfeld
Délka: 319 stran
Tally žije ve světě, kde se stanou všichni krásnými. V den svých šestnáctých narozenin podstoupí plastickou operaci a přestanou být obyčejní, přestanou být oškliví.
Tally se na narozeniny těší. Její nejlepší kamarád Peris už krásný je, a ona je v Uglyville - městě ošklivých - sama a nudí se. To se změní, když potká Shay, dívku s lehce revolučními názory. Shay totiž nechce být krásná, to ale Tally zatím neví (a všechny její narážky proti operaci úspěšně přehlíží). Když se ale Shay svěří Tally, že odchází na místo zvané Kouř - osada utečenců, kteří nechtějí být krásní - a předá jí šifrovaný vzkaz (mapu), pro případ, že by se za ní chtěla vydat, pro Tally se budoucnost změní. Tally nechce odejít, být krásná si přeje opravdu ze srdce a i když je Shay její kamarádka, nechce s ní odejít.
Jenže toho, že Shay není v Uglyville, si všimnou speciálové. Ti jsou něco jako strážci pořádku pro města. A Tally je teď speciální případ. Proto je její úkol jasný, dostat se do Kouře a tam vyslat speciálům signál a vyzradit tak pozici osady. Pokud to neudělá, musí se smířit s tím, že už bude nadosmrti ošklivá...
* * *

O Ošklivých se se hodně mluvilo. Na internetu je mnoho pochvalných recenzí a tak jsem od nich očekávala hodně... Kniha sama o sobě nebyla špatná, ale první třetina mě nudila. Dostala jsem jsem se přes ni (a trvalo mi to tři dny! :D) jen kvůli těm pochvalným recenzím, které říkaly, že to je skvělá knížka. V druhé třetině mě to začalo bavit a ano, přiznávám, že to je dobrá kniha.

Příběh se odehrává asi zhruba dvě stě, tři sta let v budoucnosti. Lidé nás (současné lidstvo) nazývají Rezatci - to kvůli nadměrnému používání železa - a jsou... velmi ekologičtí a technicky vyspělí. Plast se brzy sám rozpadá, nezabíjejí zvířata, nesekají stromy, nespalují dřevo, dopravní prostředky se pohybují čistě na magnetické bázi, pokoje (a vůbec všechno) jsou inteligentní... Musím přiznat, že ačkoliv mám dystopické společnosti ráda, tahle se mi vůbec nezamlouvala. Vůbec.. Není to snad proto, že autor udělal nějakou závažnou chybu, ale z nějakého důvodu se mi prostě nelíbila (a ne, není to proto, že se měnili na krásné.. to by mi nevadilo).

Mám-li se vyjádřit k postavám, nejlépe by to asi vystihla grimasa, kterou dělám právě teď. Protože ji ale nemáte možnost vidět (a fotku sem dávat nebudu), se o nich asi rozpovídám trochu víc.
Hlavní hrdinka, Tally, je jedna z těch hrdinek, které mi ani moc nevadily, ale z nějakého důvodu jsem se s ní úplně nesrovnala. Každopádně čím déle jsem četla, tím méně mi Tally vadila.
Pak tu byla Shay, Tallyina kamarádka. A taky postava, kterou jsem od začátku neměla ráda. Zprvu vypadala, jako že je mimořádně uvědomělá, ale čím déle jsem četla, říkala jsem si 'Holka, ty jsi vážně trubka.'..
Když se to vezme kolem a kolem, v příběhu vlastně byly dva druhy postav. Ti z města a David ti z Kouře. Když mluvily ty z města (tj. Tally a Shay), cítila jsem se jako v Jiříkově vidění. To, že budou vedle z toho, že lidé v Kouři zabíjejí zvířata či kácí živé stromy, jsem nečekala a jejich absurdní přemrštěné reakce na noviny nebo kabát z kůže mě svým způsobem znechutila i ohromila. Ale obojí beru jako dobrou ukázku autorových skills.
Třetí postava, o které bych mohla něco říct je David. A neodpustím si tohle zvolání; "Konečně
někdo normální!! *Yahoo!*".. Totiž.. Vyrostl v Kouři a tak je ztělesněním Zálesácké příručky mladých svišťů v tomto divném světě. David má své mouchy, ale tentokrát je to moje nejoblíbenější postava - kéž by měl jejich svět víc takových Davidů :D..

Ačkoliv se k překladům normálně nevyjadřuji, tentokrát si dovolím rejpnout. To, že tam bylo několik překlepů mi nevadí (hej! četla jsem po sobě svoje články... a 'překlepy' dělám dokonce i když píšu rukou), někdy mi ale vadí, když překladatel nadměrně užívá nějaké blbé slovo. Tentokrát to bylo slovo capart. I v normálním životě ho nesnáším a číst ho pořád a pořád.. To mě vážně štvalo. Nehledě na to, že slovo capart bych dokázala nahradit minimálně pěti dalšími ekvivalenty. No, možná to není vina překladatele, ale autora. Ať je to ale jakkoliv, doporučuji nepoužívat :D.

Česká obálka se od té originální moc neliší, akorát vidíme ze slečny na obalu trochu víc. Musím přiznat, že orignál se mi líbí o trochu víc, příjde mi takový tajemnější. Oškliví jsou paperback. Nevím, proč mám potřebu se o tom zmiňovat, ale.. je to příjemný paperback (:D). Přebal nebyl tuhý, takže se kniha dobře držela. Navíc je o několik centimetrů užší, než stejně vysoké knihy a tak to celkově dává takový jiný, lepší pocit ^^.

Oškliví jsou vážně dobrá knížka (Nebýt toho blbého a pomalého rozjezdu, bylo by lepší hodnocení). Sice mi nesedlo prostředí, ve kterém se příběh odehrává, ale už se těším na další díl ^^.
Moje Hodnocení: 3,9 / 5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bartí [mám ráda tvůj blogísek] Bartí [mám ráda tvůj blogísek] | Web | 7. července 2011 v 10:44 | Reagovat

zní to zajímavě, určitě bych si to někdy ráda přečetla :) máš krásný blog...nechceě spřátelit?? :)

2 oh-celebrities oh-celebrities | Web | 7. července 2011 v 21:39 | Reagovat

jj...TVD je The Vampire Diaries...je to fakt super akorát je blbý, že ty díly jsou hrozně napínavý a pak se musíš koukat pořád dál...

3 Bartíí Bartíí | Web | 7. července 2011 v 21:39 | Reagovat

[2]: promiň, byla jsem přihlášená na jinym blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama