Letní dumání (5) - Náboženství v knihách

18. srpna 2011 v 20:16 | Miwako |  Na téma..
Prázdninové meme z dílny Syki a Abyss, jehož cílem je zamyslet se nad zadaným tématem.

Náboženství v knihách

Co si pamatuji, nikdy jsem se nehlásila k nějaké církvi a přestože nejvíce věřím v sebe a svojí vůli, nejsem ani ateista. Nechávám ten prostor mezi nebem a zemí volný, pro případ, že bych během let změnila názor.
V naší rodině je několik věřících a tak jsem na víru (a tak podobně) byla víceméně zvyklá (tím nemyslím na fanatické věřící nebo na ty úplně stoprocentně poslušné věřící. U nás doma se prostě věří..).
Náboženství jako takové mě vždycky docela fascinovalo. Jeho vliv na lidskou společnost a na člověka jako jednotlivce a jejich často krvavá a tajemná historie. I to, že existují stovky různých náboženství, které vám zavírají dveře k některým věcem a naopak je k dalším otevírají a lidé je stejně vyznávají. ALE.. tady mám mluvit o náboženství v knihách.

(Teď trochu faktů, ať vypadám chytře ;).) Nejznámější knihou je bezpochyby bible. Obsahuje texty jež křesťané považují za posvátné. Osobně jsem ji nikdy nečetla, ačkoliv mnoho z jejích příběhů znám. Nemyslím, že by mi jejich znalost dala něco extra, ale to je asi taky na jiné povídání.. Mezi další náboženské texty patří Tři koše, Korán, védy a bezpočet dalších knih, svitků, svazků a kdo ví čeho ještě... Tak takové knihy nečtu ^^'.

Vlastně si nikdy nevzpomínám, že bych četla knihu, která by byla náboženstvím přímo nasáklá. No.. když se nad tím zamyslím, tak možná, že jsem je i četla, ale zjevně mi to nevadilo :).
Ať nad tím přemýšlím jakkoliv, náboženství v knihách mi problém prostě nedělá. Záleží na samotné knize, než na tom, jestli je v ní náboženství. Pokud má kniha zajímavý děj/ je dobře napsaná/ obojí, tak je jedno, jestli v ní je náboženství. Něco jiného možná je, když autor čtenáře nutí do jistých myšlenek a čtení se proto může stát nepohodlným.
Podtrženo sečteno, nikdy jsem neměla důvod, proč by mi mělo náboženství v knihách vadit a zřejmě se to ani v blízké budoucnosti nezmění.

P.S. Ano, přiznávám, že tohle je článek doslova o ničem. Bohužel mi to došlo až potom, co jsem ho napsala a když už byl napsaný, tak se mi ho nechtělo mazat ^^'.
M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yominis Yominis | Web | 21. srpna 2011 v 13:15 | Reagovat

Určitě jsi něco náboženského četla... Co třeba Letopisy Narnie od C. S. Lewise? Ta série je náboženstvím doslova nasáklá. Tolkien mu to prý vyčítal. Ale pravdou je, že než jsem to věděla, přečetla jsem jako malá 3 knížky a náboženství mi na mysli vůbec nepřišlo. Ale když to člověk hledá... Prakticky všechno, co se tam děje má nějaký odkaz v bibli nebo křesťanství obecně. A v dalších jeho knížkách, co jsem četla mi to už naskakovalo samo.
Myslím, že skoro v každé knize je nějaký odkaz nebo inspirace náboženstvím. Jenom to člověku při běžném čtení nedojde. Až když se zamyslí a přečte si ji podrobněji, najednou uvidí souvislosti a narážky.
Ale to, že to tam je, neznamená, že je to špatně, naopak, většina dobrých spisovatelů byli křesťané. A dokud to vysloveně nevnucují, nevadí mi to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama