Letní dumání (7) - Fantasy je pro hlupáky

31. srpna 2011 v 19:38 | Miwako |  Na téma..
Prázdninové meme z dílny Siky a Abyss, jehož cílem je se vyjádřit na zadané téma.

Fantasy je pro hlupáky

Počkat! Cože..?
S tímhle tvrzením jsem se ještě nesetkala. Je pravda, že se různí lidé na různé věci dívají.. různě. Například v mém okolí se většina vrstevníků dívala už jen na samotné čtení knih jako na velice uncool záležitost (teď už jsem obklopena jinými lidmi a už to není tak "strašné"), a proto to nikdo z nich se čtením nijak zásadně nepřeháněl (jestli mi teď rozumíte :D). Proto byli ti z nás, kteří se tomuto podivnému koníčku věnovali tak trochu podivíni. Ale ani tak je/nás nikdo nenazýval hlupáky.


Já jsem na fantasy "začínala" (ano, ještě před tím, než jsem začala sledovat anime jsem byla "zarytým" fantazákem). Nikdy mi nepřišlo, že by ke mě (a k další osobě, co četla fantasy) mé okolí přistupovalo jako k hlupákovi (někdy by jejich chování přirovnala spíš k "obdivu", neb jsem/jsme patřili k těm, co se nebáli ani těch nejtlustších knih).
Vše se změnilo až po té, co jsem se setkala s internetem, kde je každý hrdina a svoboda slova tu nabírá naprosto ohromný rozměr (tím myslím, že někteří lidé nemají potřebu se tu vyjadřovat slušně nebo v mezích normálního chování).. Možná, že všechna ta nevole vůči fantasy vznikla kvůli těm fanatickým fanouškům (či mladším čtenářům, kteří jsou.. tak trochu noobové. Ale každý přece musí nějak začínat, ne?), a proto jsou teď všichni fantazáci bez rozdílu považováni za hlupáky. Ti samozvaní hrdinové z internetového oceánu pak cítí povinnost vyčíst lidem, že žijí mimo realitu.. To, že člověk čte knížky z jiného světa ještě neznamená, že tím utíká před realitou nebo tak pdobně. A jestli jo, tak co pak? Každý utíká z reality jinak; někteří pomocí alkoholu a různých omamných látek, jiní sportují, další hrají hry, no a my utíkáme před realitou do různých úžasných míst. Tak proč je problém právě ve fantasy?

Někteří lidé možná budou argumentovat, že fantasy je pro děti a že dospělejší lidé jsou na to už velcí a že jsou tedy úplně hloupí. Ále no tak.. častokrát, když jsem četla diskuze na novinkách ohledně úspěchů posledního Pottera, přišla mi většina lidí, co komentovali útočně, vážně hloupá a omezená. Navíc nebudu vytahovat ten starý známý fakt že není fantasy jako fantasy a že díky některým knížkám by děti neměly lehké spaní.. Některých zajetých tvrzení se prostě budeme zbavovat hodně dlouho..

Nah.. nebudu popírat, že možná jsme trochu zasnění a že je náš svět možná trochu jinší, než ten váš, to ale neznamená, že jsme hlupáci. Víte, kolik dá práce představit a zapamatovat si všechny ty rozličné světy, postavy, (ne)fyzikální zákony a historii zemí?..

A vůbec... ať čte kdokoliv cokoliv, kdo má právo ho za to nazývat hlupákem...?
M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama