RC Review: Chvíle před koncem - Lauren Oliverová

23. prosince 2011 v 12:23 | Miwako |  Knihovnička

Název: Chvíle před koncem (angl. Before I Fall)
Autor: Lauren Oliverová
Délka: 384 stran

Sam má fajn život. Je v maturitním ročníku, společně se svými kamarádkami je jedna z nejpopulárnějších holek na škole a má skvělého kluka. Dvanáctý únor by měl být jen z dalších perfektně všedních dnů jejího života. I když ne úplně všední. Dnes se rozhodla, že se konečně vyspí se svým klukem. Dnes se také objeví na mejdanu svého bývalého kamaráda Kenta. A taky dneska umře...

*~*~*~*


Ještě než jsem začala knížku číst, nemohla jsem přijít, o čem to vlastně bude. Hned od začátku víme, že jde o Samin poslední den života a 380 stránek rozhodně není málo.
Navíc u podobných příběhů většinou doufáme, že hrdinka najde vysněného kluka/ prožije nezapomenutelnou romanci, vyřeší si své osobní problémy a hlavně bude žít šťastně až do smrti. Jenže co čekat tady, když přesně víme, že to nedopadne tak, jak by si mnozí z nás přáli?

Nakonec ale těch 380 stránek uteklo jako voda a já z toho měla velmi uspokojivý pocit a to i přes ten hořkosladký pocit, který ve mně kombinace událostí a toho, že vím jak to skončí, zanechával. Příběh navíc postupem času nabírá na vážnosti a tahle 'gradace' je vážně příjemná. Ze začátku se totiž knížka tváří, jako lehce nenormální romance pro dívky, při které vlastně nic nového neobjevíte, později na vás ale začne působit, vy začnete přemýšlet a častokrát vám při čtení (minimálně) zvlhnou oči (nebo alespoň tak se to stalo mě).
A když se na to s odstupem podívám, myslím, že onen hořkosladký pocit je možná ta hlavní věc, kterou v nás měl příběh zanechat..

Sam a její kamarádky jsou populární. Jsou populární přesně tím způsobem, jako to častokrát můžeme vidět v Amerických filmech. Proto jsem měla častokrát chuť Sam (i její kamarádky) pořádně nakopat do slabin přivést k rozumu. Abych pravdu řekla, jejich charaktery jsou častokrát mimořádně nelíbivé. Na druhou stranu si na ně časem zvyknete. Sam je navíc docela dobrá vypravěčka (dozvíme se všechno důležité + drby navíc :)) a jejich chování se v průběhu změní, takže se to tu chvíli dá vydržet.

Vzhledem k délce knihy a délkovému "omezení", které je dáno (tj. jeden den) všem brzy dojde, že Sam neprožije svůj vlastní den jednou, ona ho prožije hned několikrát. Přesto to není nijak nudné či fádní, protože jakákoliv změna v chování/ načasování/ čemkoliv změní průběh dne. A Sam rozhodně nedělá pořád stejné věci, protože se chce z téhle smyčky posledních dnů dostat. A to živá.
Je to vážně skvělý nápad a v knihách jsem se s tím nikdy nesetkala. Ve filmech je ale takové znovupřehrání jedné scény bráno jako odvážnost. Proto si myslím, že si autorka zaslouží uznání za svou odvahu a také za svoji práci, protože ji odvedla vážně skvěle.

Kniha je rozdělena do kapitol (které označují dny) a do podkapitol. Ty na sebe úplně nenavazují (a Sam sem tam trochu utíká od tématu), což vůbec nevadí, protože se alespoň nezačneme časem nudit.

Česká obálka se liší od té originální a musím říct, že je nádherná. Původní je sice fajn, ale nijak pořádně nezaujme, kdežto česká obálka dělá z Chvíle před koncem mimořádně sexy přitažlivou knihu :).

Když se to vezme kolem a kolem, Chvíle před koncem je vážně líbivá a hlavně působivá kniha a i přes drobné nedostatky bych jí doporučila všem co mají rádi všedně-nevšední příběhy ^^.
Moje hodnocení
: 5 / 5

Tímto bych také chtěla poděkovat nakladatelství CooBoo, které mi poskytlo recenzní výtisk této skvělé knihy ^^.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama