Steins;Gate

5. března 2012 v 18:46 | Miwako
Název: シュタインズ・ゲート (Shutainzu Gēto)
neboli Steins;Gate
Délka: 24 epizod (24 minut) + 1 DVD speciál
Žánr: Sci-fi, Thriller, Cestování časem

Okabe "Okarin" Rintarou (nebo také Houhouin Kyouma, jak si nechává říkat) je samozvaný šílený vědec. Trpí představou, že ho kvůli jeho výzkumu pronásleduje jakási Organizace, a proto neustále mluví do telefonu a říká jakési třetí osobě svoje poznatky. Je to magor a hrdina v jedné osobě. Všechen svůj čas tráví v laboratoři se svými přáteli, kde společně vynalézají různá (pochybná) zařízení, kterým dává naprosto hloupá jména. Jeho výzkumný tým tvoří další dva lidé: Itaru "Daru" Mashida - 'Super Hacka', hlavní technik a otaku v jedné osobě, a roztomilá Mayuri "Mayusshi" Shiina - Okabeho kamarádka z dětství, která ráda šije cosplaye.
Jednou z těch všech čupr věcí, co spolu Okabe a Daru vytvořili je Telefonní Mikrovlnka (název se může změnit). A cože to je? Mikrovlnka dálkově ovládaná mobilem! Dobrý, ne? Až na to, že se objevil takový roztomilý vedlejší efekt: cokoliv v ní chcete ohřát se změní v zelené želé *bleh*. Proč? No, to se neví, ale pak Okabe pošle "přes" mikrovlnku sms a ona dojde do minulosti. . . Stroj času! Nikdo si ale změny, která kvůli tomu nastala, nevšimne. Nikdo až na Okabeho...

Krátce na to Okabe potkává Makise Kurisu - geniální dívku, která se specializuje hlavně na neurovědu. Okabe se snaží 'nenápadně' vyzvědět, jestli je cestování časem možné, což Kurisu důrazně popře. Nakonec se ale přecijen ukáže v Okabeho laboratoři a hned se stane i členem týmu. Ačkoliv je Kurisu trochu tsundere, mezi ostatní rychle zapadne a brzy začne pomáhat s výzkumem.
Díky Makise brzy zjistí, jak vlastně Telefonní Mikrovlnka (název se může změnit) funguje (díky miniaturní Kerrově černé díře, která se tam tvoří) a Daru objeví šokující odhalení: SERN - organizace pro jaderný výzkum se ve svém výzkumu pokusila o cestování časem, ovšem neúspěšně. A hned si Okabe vytyčí cíl: Vytvořit stroj času dřív než SERN!
A tak výzkum pokračuje. Posílají se nové a nové D-maily (jak přezdívají sms, které posílají do minulosti) a časem se dostanou ještě k něčemu složitějšímu. Jenomže.. každým D-mailem se mění budoucnost a Okabemu brzy dojde, že budoucnost - ať už ta blízká či ta vzdálená - se mu vůbec nelíbí. Ale.. jak to změnit?

*~*~*~*

Cestování časem je vždycky složitá záležitost a pokud je zpracovaná dobře, určitě vás to ohromí. A Steins;Gate je pořádný mindfuck.

Ze začátku možná budou mít mnozí z vás jisté pochybnosti (i já je měla), ale po vlažnějším začátku se dostaví pořádný vývar :D. Velice dobře se na to dívá a díky dobře vymyšlenému dávkování toho správného dramatu se nedostavují žádné slabší chvilky. Je to jeden z těch příběhů, od kterého se prostě jen tak neodpoutáte. Zároveň to není moc předvídavé (koneckonců se tam neustále cestuje časem. Kdyby to bylo předvídavé, bylo by to špatné ^^').
Podle toho, co jsem se koukala, je 'pozadí' příběhu postavené na pravdě: organizace SERN (založená na CERNu), John Titor, IBM 5100.. tohle všechno existuje dává to celému příběhu takovou zvláštní jiskru.

Největší osobitost ale dodává Steins;Gate jeho hlavní hrdina - Okabe Rintarou. Trochu trvá, než si na jeho hloupé chování zvyknete, ale jakmile se začne chovat vážně, rozhodně vás ohromí. Hlavní dívčí hrdinka - Kurisu, sice lehce tsundere, ale v té snesitelné (a snad i vítané) formě :). Ostatní charaktery jsou ale až bolestně černobílé. Mayusshi je ze začátku docela milá, ale je to moeblob každým coulem a asi tak v polovině anime jsem měla chuť jí zaškrtit a Daru je, navzdory jeho zručnosti s technikou, naprostý blb. Zdá se tedy, že.. charaktery jsou docela vyrovnané ^^.

Abych pravdu řekla, soundtrack mě nijak neohromil. Opening se mi ze začátku vůbec nelíbil a většinu času jsem ho přeskakovala, ale časem jsem si na něj přecijen zvykla a přiznávám, zas tak špatný nebyl. A jeho grafické zpracování je docela zajímavé. To samé platí i pro ending až na to, že tomu jsem nepřišla na chuť skoro vůbec ^^'. A o zbytku melodií snad nemá cenu mluvit, protože.. jsem je nevnímala ^^'.

A na konec ještě pár fakt: Stains;Gate je založeno na populární vizuální novele, která vyšla v roce 2009. Manga s tímto příběhem začala vycházet přibližně ve stejné době. K tomu vycházejí jako manga ještě 3 další vedlejší příběhy. Samotné anime pak vyšlo na podzim roku 2011

Po dlouhé době jsem se zase podívala na nějaké to anime a i když Steins;Gate není něco, na co bych se sama od sebe podílava, stálo to za to. Je to rozhodně kvalitní dílko :)
Moje hodnocení: 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rien et Vide Rien et Vide | Web | 1. dubna 2012 v 14:36 | Reagovat

Nepřečtusi recenzi, nepřečtu si recenzi, nepřečtu... Nechci vidět sopilery. :D

Tohle anime mi někdo nedávno doporučoval... Jen kdybych toho neměla zase hromadu nastahovného. D:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama