Fate/Stay Night

Fate/Stay Night

19. dubna 2009 v 18:37 | Miwako
Název: Fate/Stay Night (フェイト/ステイナイト)
Délka: 24 episod (Manga: 12 volume)
Žánr: Akce, romance (?), Supersíla

Jednou za deset let se svede válka o svatý grál. Svatý grál tomu, kdo jej dostane, splní přání.
V této válce proti sobě bojují mágové, kteří si vyvolají jednoho ze sedmi služebníků, kteří jsou hrdiny z minulosti a kteří za ně bojují. Služebníků je jak už jsem řekla sedm. Jsou to: Archer (lučišník), Saber (šermíř), assassin (žoldák), Rider (jezdec), Berserk (šílený válečník), Caster (uživatel magie) a Lancer (kopiník).

***
Shiro Emiya se ze začátku jeví, jako docela normální kluk. Všem rád pomůže, ve škole mu to relativně jde, je kamarádský, umí zpravovat věci, chce být hrdinou a chránit a pomáhat lidem kolem sebe.. Jenže Shiro je vlastně mág, i když sakra špatný. Jediné kouzlo, které Emiya umí je zpevnit látku. Nikdo ho totiž kouzla neučil. A tak si žije Shiro vesele dál. Všem pomáhá a dělá ze sebe idiota dobromysla.
Jenže tenhle kluk se jednoho dne nachomítne k docela zvláštní situaci. Venku totiž zahlídne, jak do sebe mlátí dva muži meči a kopím. Emiya, který od kamaráda slyšel, že ve městě někdo vraždí meči nebo něčím podobným, se rozhodne tento boj sledovat (z úkrytu) jenže kopiník si ho všimne a rozhodne se Emiyu zabít.
Shiro vyvázne o vlásek (vlastně je zabit, jenže pak zachráněn). Uteče tedy domů, jenže Lancer se vrátí ho zabít. V tu chvíli se Shirovi podaří náhodou vyvolat Saber. Ta Lancera téměř porazí.
Na scéně se objevuje Rin Tósaka. Emiyova spolužačka, mág a zároveň paní Archera. Rozhodne se, že Emiyovi osvětlí jeho situaci. On vlastně nemá na výběr. Bojovat musí. Jenže on nechce! Nutno dodat, že jelikož je Shiro amatér, zpackal vyvolání Saber a ta nemůže přejít do spirituální podoby, tudíž ho nemůže pořádně chránit. Také na Emiyu nějakým způsobem přešla Sabeřina regenerace = hojí se mu rány děsně rychle...
Najednou se objevuje Berserk společně s jeho pánem. Berserk docela dost pocuchá Saber peříčka. Jenže to by nebyl Emiya, kdyby nezasáhl. Pokusí se Saber "zachránit". Vlastně je uplně blbý a nedochází mu, že Saber bojovala celý svůj život, kdežto on začal bojovat teprv dnešní noc. No Berserk Shira téměř zabije...
Takže se nějak dostanou domů. Shiro je skoro KO. No díky regeneraci se brzy uzdraví.
Objevuje se další problém. Ve škole se dějí divné věci. Mimo jiné se zjevuje Rider a snaží se sejmout Emiyu. Do toho se to o samé snaží Tósaková. Každopádně i přes to, že je Shiro poučen, aby kdykoliv, když ucítí nebezpečí Saber přivolal, Shiro v situaci, kdy mu jdou po krku Rider a Rin, nepřivolá Saber a myslí si, že to zvládne sám.
Avšak vzhledem k tomu, že se objevuje Rider, uzavírají Rin a Shiro spojenectví...

Tak tohle je krátké shrnutí prvních sedmi episod. Dál se Miwako zatím nedostala, protože každý díl musí horko-težko vydejchávat.
Námět celé mangy/anime je velmi zajímavý. Vlastně docela uvažuji, že bych se to znovu pokusila dokoukat, ale největší problém jsou jednoznačně hlavní postavy. Tósaková se přažít ještě dá, ale Shiro je nejtupější a nejvíce charakterově plochý hlavní hrdina, kterého jsem kdy viděla (ano, porazil Naruta, Luffyho, Ichiga, Black Stara, Haruhi, Misu a Severní Itálii. Všichni tihle sice můžou být tupí nebo charakterově ploší, ale ne obojí najednou).
Možná, že celý problém charakterů a všeho ostatního je ten, že je to založené na vizuálním románu (visual novel), ale to pořád není omluva.

Hodnocení: 6/10 (tak vysoké hodnocení jen díky příběhu)

Manga ke stáhnutí na Manga-fan.net
Postavy z leva: Sakura (Shirova kamarádka, spolužačka vaří mu), Shiro Emiya, Rin Tósaka, Archer, Saber.
 
 

Reklama